Tohlu ja Tillu

Tekst ja fotod: Kalale! Heiki Hanso, 14. september 2018

Heiki Hanso on patrioot, üks suure südame ja missioonitundega saarlane, kes sobiks tänu oma kangelastegudele samuti ajakirja persooniks, kuid ühte numbrisse paraku mitut ei mahu. Siiski välja jätta ka ei saa, sest tänu selle mehe sihikindlusele on Saaremaad ja Muhumaad ühendava teetammi, Väina tammi kanalid taas mudast puhtad ning koos veega pahiseb neist läbi ka kala.

Tere, Heiki. Oled teinud ajalugu. Mäletan, et mõni aasta tagasi oli sul üks helesinine unistus. See oli seoses Tillunirega. Too Väina tammi läbinud kraav oli kinni kasvanud ja vesi liikus sealt läbi ainult väga suurte tuulte ja kõrge veeseisu korral. Tänu sinu initsiatiivile luua MTÜ Väikese Väina Selts ja ka kogukonna ja vabatahtlike toetusele voolab seal nüüd vesi nagu mõnes kiirevoolulises jões, suurte umblahtede vahel toimub vee- ning hapnikuvahetus. Tänu sellele on liikvele läinud ka kalad. Tegutsesid instintkiivselt ja õigesti ning õnneks seda ka märgati, talupojatarkus ja sitkus ning järjepidevus kooskõlastustel ja muus paberimajanduses tõid MTÜ-le 2017. aasta keskkonnateo tiitli. Kui mina tol ajal merd uurinud teadlastelt küsisin, kas saaks veejuhtmete avamist kiirendada, sain vastuseks, et uuringuid on juba tehtud ja sellel ettevõtmisel suurt efekti pole. Ilmselt said ka sina samu vastuseid, kuid ei jätnud jonni, sest need vastused ei olnud loogilised ja jutt käis sinu kodu ümbruse merest. Mul on siiralt hea meel, et oma unistuse Tillunire asjus täide viisid. Peale selle, et paranes lahtedevaheline vee kvaliteet, tekkis juurde ka mitusada meetrit saarte peal vägagi defitsiitset vooluveekogu kallast, kus õngemehed särge, säinast ja muid kalu püüda saavad. 2018. aasta 1. jaanuaril jõustus ka Tillunire suudmete keeld, mis tähendab, et kutseliste vahenditega sinna 300 meetrist lähemale asja ei ole. Vägev!

Tegevus pooleli.

Kuressaare maantee mõlemad pooled on taastatud.

Mida sooviksid tänu sellele kogemusele teistele eestlastele öelda?

Heiki: Järjepidevus viib sihile, aga ainult siis, kui kaasatud on kogukond ja jätkub inimesi, kellele teema oluline on. Tillunire süvendamine oli väga paljude Muhu ja Saaremaa elanike südameasi. Kohalikud ju nägid aasta-aastalt, kuidas väin lihtsalt täis kasvab ja kalu vähem liigub. Üks põhjusi oligi Tillunire täiskasvamine. Kogu raha, mis Tillunire puhastustööde tegemiseks tuli, kogunes annetuste teel suuresti kohalikelt inimestelt ja ettevõtetelt. Ma olen selle eest väga tänulik.

Tohlu veesüsteemi Kuressaare teetammi alune truup valmis 1982.

Saaremaa puiduettevõte Reta Puit annetas palgid ekskavaatori mülkas töötamise võimaldamiseks.
Nordecon AS ja Tariston AS annetasid 1000 mm diameetrised truubitorud, et Tohlu põhjapoolsele kraavile saab luua paar ülekäigu kohta. Seal karjatatakse veiseid, kelle pidamist kraavi taastamine ei tohi keerulisemaks teha.

Süües kasvab isu, tegijatel inimestele on saavutusvajadus ja seda peab toitma. Teadaolevalt on tammi Orissaare-poolses otsas samuti üks kraav ja sellel nimeks Tohlu. Mis värk sellega on?

Heiki: Tohluga on sisuliselt sama lugu. Kunagi voolas ka Saaremaa-poolsest tammi otsast vesi läbi, tänaseks on see lihtsalt kinni kasvanud. Põhikaardil on tähistatud aga ainult tammist lõuna poole jääv veesoon, seepärast väidab keskkonnaamet, et nad ei saa nõnda lihtsalt uue kanali kaevamiseks luba anda. Kuigi veel 50 aastat tagasi oli tammi põhjapoolses otsas isegi väike lauter,

kust paatidega tammile ligi pääses ning kus autodele kaupa peale laadimas käidi. Seal siis sama lugu, aeg ja kuhjunud toitained on oma töö teinud ning pilliroog peale kasvanud. Kuid hea uudis on see, et lõunapoolne külg on juba tehtud, nüüd tuleb veel vaid ka põhjapoole otsa avamiseks paberid korda saada. Loodame, et antud artiklist on ka väheke abi, sest avalik huvi peaks olema see, mis avaliku sektori töötajat peale palga samuti asju nobedamalt liigutama sunnib. Väga lihtne on väita, et seadus ei luba seda või teist asja teha, kuid tammi rajades ei küsinud keegi looduselt endalt, kelle seadustega tegelikult vastollu mindi, kui veevahetus suleti. Praegu tundub, et kaitstakse jälle seadust, mitte loodust. Õigemini rannaniitu, aga no kuulge, kas on võimalik, et tekkiv elurikkus rannaniidule kuidagi halba mõju avaldab. Kardan, et mitte.

Väga tore, loodame, et vajalikud load juba õige pea kätte saad, sest kala tahab rännata aastaringi ja seda kiiremini jõuaksid nad ka oma toitumisrändelt kuderändele ning vastupidi, muidu peavad ühtelugu ümber Muhu ujuma ja asjata kallist energiat kulutama.

Heiki: Ununes lisada, et hiljuti helistas mulle kopamees ja ütles, et kuule, nüüd on küll äge lugu, saime kopaga kuldkala kätte. Läksin kohale ja tõepoolest, süvendamise käigus tõsteti kaldale suur kuldkoger, kes tõenäoliselt juba ammusest ajast oma vabastajat ning soovide soovijat ootas. Enne, kui ta tagasi merre lasin, andsingi head soovid kaasa, mis elu tagasi Väikse Väina merre tuua aitaksid.

Tammi Oris­saare poolses otsas asub kraav nimega Tohlu. Väljavõte maa-ameti kaardirakendusest.

Eesti parim kopajuht Janno Kula.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?