Laeva jõgi voolab taas oma vanas sängis!

Kalale!, 25. juuli 2018

21. mai 2018 oli Eesti loodusele taas tähtis päev. Toimus ametlik Laeva jõe avamine. Kohal oli palju tähtsaid inimesi ja loomulikult tööde läbiviijad ise. Miks on sirgeks kaevatud jõgede juhtimine vanasse sängi hea ja kes sellest võidavad, saab lugeda alljärgnevalt.

Kui omal ajal maaparandust tehti ja märjemaid alasid kuivendati, toimus see pahatihti metsiku looduse arvelt. Nii juhtus ka Laeva jõe ümbruses. Plaanitäitmiseks oli tarvis juurde põllumaad ja eks metski vajas kuivendamist. Kuid see toimus veeelustiku ja taimestiku arvelt.

Inimesed olid siis liialt optimistlikud ja arvasid, et kui jõest kanal välja kaevata ja otse peajõkke juhtida, tuleb õnn õuele. Aga kui veele kätt ette panna või seda liialt suunata, ei tule õnne teps mitte. Loodusel on ikka omad plaanid ja kanaliseerimise tõttu muutus elustik nii vee all kui ka vee peal. Sirgel kanalilõigul pole varjepaiku ei põhjaloomadele ega tule sinna nii meelsasti ka kalad. Sama lugu on taimede, puude ja põõsastega. Mida metsikum ja varieeruvam on floora, seda rikkalikum ka fauna.

Kuna otsest kasu ega kahju enam kunagisest Laeva jõe kanalist keegi suurt ei saanud ja pigem tulnuks kulutada selle objekti korrashoiuks palju raha, võttis siinkohal ohjad enda kätte Eesti Loodushoiu keskus. Need on samad mehed, kes varem on vedanud LIFE Springday ja Happy Fishi projekti, mille sisuks allikate kaitse ja Emajõe vesikonna vanaõgede suuete avamine ning kalade rändetingimuste parandamine.

Laeva jõgi on küll mitu korda väiksem, kuid oluline ja omanäoline siiski. Tööde sisuks oli:

• puhastada setetest ja taastada 5 km pikkune looduslik Laeva jõe alamjooks;

• taastada hooldatavat luhta ja luhakoelmuid;

• tugevdada kaitsealuse tõugja populatsiooni Emajõe süsteemis, asustada 10 000 isendit;

• korraldada laste ja noorte õppelaagreid kokku 100 lapsele;

• viia läbi elupaiga taastamisega seotud uuringuid.

Ilus kingitus Eesti juubeliks kas pole?

Laeva jõe paiskärestikud. Fotod: Kalale!

Lindi lõikamine.
Tuliuued tõugjamaimud. Riina Kalda ulatamas üle tõugjamaime Meelis Tambetsile.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?