Mida teha, kui leiad veekogu äärest prügihunniku?

Heidi Hanso, 10. mai 2018

Kurb tõsiasi on, et looduses vedeleb uskumatult palju prügi, olgu selleks siis kellegi eilse lõuna pakendid, rehvid, mööbel, pudelid või muud inimeste tarbimisjäägid. Vastik vaadata!

Kuidagi imelik on mõelda, et seesama inimene, kes loodusesse prügi maha jätab, veel hullem, seda sinna salaja viimas käib, võib olla keegi meie endi lähedaste ringist. Aga kus viga näed laita, seal mine ja aita!

World Cleanup Day. Sel aastal toimub Eestis lisaks traditsioonilisele maikuisele Teeme Ära talgupäevale veel üks oluline sündmus: 15. septembril leiab aset maailma seni suurim kodanikuliikumine, World Cleanup Day (ülemaailmne koristuspäev), kus vähemasti 130 riigi inimesed astuvad korraga välja ja koristavad oma kodumaad illegaalselt vedelevast prügist. Eesti on otse loomulikult nende hulgas. Tegelikult on kogu maailma koristuspäeva idee saanud alguse meie pisikesest riigist ja selle olulise sündmuse organiseerimine-koordineerimine toimub siitsamast, meie väikesest Eestist. Juubelikingitusena meie riigile ja maailmale.

Muidugi ei ole koristuspäeva ainus mõte jälle teiste inimeste jäetud laga kokku korjata, vaid hoopis laiemalt juhtida tähelepanu maailmas lokkavale prügiprobleemile ja sellele, mida me ise tarbijatena saame ette võtta, et jäätmeid üldse nii palju ei tekikski. Aga see, mis juba on, tuleb siiski kokku korjata, sest eks see ole ikka meie kõigi mure, millises keskkonnas me elame.

Kus prügi vedeleb?

Eesti koristuspäev keskendub ennekõike metsas, mere- ja siseveekogude kallaste ääres vedelevale prügile. Aga enne kui saab prügi kokku korjama asuda, tuleb see üles leida, sest need, kes oma kraami võpsikusse viivad, on kahtlemata nutikad, aga ka laisad.

Laias laastus leidub ennekõike pakendiprügi seal, kus inimesed loodust nautimas käivad: puhkekohad, laagriplatsid, populaarsed kalastuskohad jne. Need aga, kes tahavad vabaneda kuuri alla kogunenud prahist või viivad metsa alla oma suvilaprügi, otsivad kohti, mis oleks autoga ligipääsetavad ja siiski piisavalt varjulised, et mitte vahele jääda. Väikesed metsateed, puhkekohtade-lähedased parklaservad ja metsatukad, mis tihti ka vee äärde viivad, on selliste inimeste jaoks populaarne sihtkoht. Enamasti on need kõigest paarikümne meetri kaugusel sõiduteest, sest kes see ikka oma träni sügavamale võpsikusse vedada viitsib.

Kõik looduses liikujad saavad ettejuhtuvat prügi kaardistada spetsiaalselt selleks loodud mobiilirakenduse abil.

Prügikaardistamise rakendus.

Mis seal salata, moodne tehnika on osa eestlase identiteedist ja pea igal loodusesõbral on taskus nutitelefon. Lae sinna prügikaardistamise äpp „World Cleanup App“ (App Store, Android Google Play). See rakendus võimaldab sul üles pildistada ja hinnata äsja leitud prügihunnikut ja asetab selle kaardile. Pildista prügihunnik üles, täida ära küsitud lahtrid ja sinu leitud prügihunnik saab osaks suurest ülemaailmsest prügikaardist. Mida rohkem prügipunkte registreeritakse, seda täpsema ülevaate saame looduses vedelevast prahist ja seda paremini saame korraldada 15. septembri koristuspäeva. Prügipunktide kaardistamine on küll koristuspäeva eelduseks, kuid tegelikult võimaldab hoopis laiemalt looduses vedeleva prügi olukorda visualiseerida ja, mine tea, ehk lõpuks olla algmaterjaliks, mille pealt muudetakse riigiti lausa prügipoliitikat.

Kaardista looduses vedelev prügi iga kord, kui seda näed. Veel parem, tee kolleegide-sõprade-pere-kaaskalameestega prügihunnikute kaardistamise võistlus või võta see oma ettevõtte suvepäevade programmi.

Kaardistamine on väga lihtne ja hästi vajalik, see on siililegi selge.

Neid samu punkte saab 15. septembril (aga miks mitte ka enne, kui jõud üle käib) koristuspäeva raames kraamima tulla. Ikka selleks, et seesama loodus, kust tulevad meie kalad, seened ja marjad ja kus on hea end laadimas käia, oleks puhas ja hoitud. Meie endi poolt.

Olgu siinkohal käima lükatud ka üks võistlus. Nimelt tuli peatoimetajal neid ridu lugedes heldimusehetk peale. Eesti loodus on võimaldanud nõnda palju imelisi elamusi ja retki ning sedapuhku tekkis tahtmine midagi vastu anda. Kalale! toimetuse eestvõttel paneb Fishingtrips OÜ välja enim punkte üles laadinud tublile inimesele koos kaaslasega auhinnaks püügiretke paadist koos kalagiid Jarko Jaadlaga. Kus Eestimaa otsas täpselt retk aset leiab ning mis liike taga ajama hakatakse, selgub pärast 15. septembrit 2018, sest siis loosib World Cleanup meeskond välja püügiretke kõigi nende vahel, kes additional tag lahtrisse on kirjutanud just nii: #kalale Sedasi toimides eristute teistest World Cleanup talgutel osalenutest, andes omagi panuse veekogude kallastel olevate prügihunnikute kadumiseks.

ÄPP. Additional tag lahtrisse märgi: #kalale Fotod: Shutterstock , World Cleanup Estonia
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?