Köök | Pommer & Toomits teevad põdra kauaküpsetatud abasteiki grillitud köögiviljadega

Priit Toomits ja Harry Pommer, 20. märts 2020

Võtame ette meie metsade suurima uluki – põdra. Korra oleme sama looma juba hautanud, kuid nüüd teeme natuke peenhäälestust.

Helistan Harryle, et uurida, kas tuttavatel jahimeestel on veel põdraliha alles, aga kahjuks on jõulud, aastavahetus ja vabariigi aastapäev teinud oma töö.

Kust saab põtra?

Ei ole olemas võimatuid ülesandeid, on vaid saamatud inimesed! Tuleb teha kõne Indrekule, kes majandab Linnamäe lihatööstusega ja on ilmselt ka Eesti suurim ulukiliha käitleja.

Toonitan Indrekule, et ei soovi sise- või välisfileed − tahaksin väljakutset! Sõber Indrek naerab ja saab asjast aru. Niisiis, poisid, suured ja koledad – siin on teile põdra abatükk, tehke steigiks!

Opaaa! Pagan, vist sai endale liiga karm ülesanne püstitatud ...

Aga hakkame siis peale.

VAJA LÄHEB

  • põdra abatükki
  • soola
  • suhkrut
  • õli
  • kadakamarju
  • küüslauku
  • rosmariini
  • porgandit ja muid köögivilju oma maitse järgi

TEE NII

Põdra abatükk kaalub 2 kilo ja natuke peale. Võtame kelmed maha ja poolitame lihatüki pikuti.

Maitsestame soola, suhkru ja musta purustatud pipraga. Võid lisada veel röstitud ja purustatud kadakamarju, hakitud küüslauku, rosmariini jne. Siis keerutame liha toidukilesse n-ö tugevaks kompvekiks. Saadud rullid tõmbame omakorda vaakumkottidesse. Siiani on kõik väga lihtne − puhas noakäsitsemise oskus ja tundega maitsestamine.

Ahju aeglaselt küpsema

Järgmiseks tuleb tsükkel, kus kokal pole suurt midagi teha ja seda kohe terve päev.

Asetame ahjuplaadile rätiku, et vaakumkotid lihaga ei oleks otseses kontaktis metalliga. Ahju temperatuuriks sätime 54 kraadi pöördõhuga režiimil ja küpsetusajaks 9,5 tundi. Just, õigesti lugesite, natuke rohkem kui kontoriroti tööpäev.

Aga kui te seda kodus teete, siis soovitan päevast aega, sest osal kodustel ahjudel on peal töötamise ajaline piirang, puhtalt ohutuse pärast. Ja kui liha ööseks küpsema panna, ahi end seitsmendal tunnil välja lülitab ja liha seisab ahjus mõned tunnid paarikümne kraadi juures, siis ei pruugi see kindlasti enam meie seedetraktile kõige parem olla. Kui te just ei soovi süvapuhastust …

Jahuta maha ja grillile

Kui 9,5 tundi täis, paneme liha kohe jäävette, et see kiiresti maha jahtuks.

Edasi lõikame rulli otsast 3 sentimeetri paksused steigid, pintseldame mõlemalt poolt õliga ning maitsestame veel suhkru, soola ja vähese pipraga. Grillime sütel kiirelt umbes minuti kummaltki poolt.

Serveerime aedviljadega. Kastmeks sobib tummisem veini- või portveinikaste.

Liha tuli hää ja pehme, kuid sutsuke oli tegevust ka hammastel. Hinne viis, arvestatud!

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?