Kahlamispüksid ja -saapad: millised valida ja miks?

Margo Pajuste, 16. oktoober 2020

Kahlamine on sõltuvust tekitav püügiviis, mille harrastamine pakub seda enam mõnu, kui saapatald ei libise ning jalad on kuivas ja soojas.

Kahlamispükste ja -saabaste erinevatest võimalustest ja kombinatsioonidest saab iga kahlamishuviline välja valida endale sobivaima. 

PROS PVC. Soodsaimad Poola päritolu PVC-kahlakad maksavad Salmos 36 eurot. Motonetist saab samalaadsed u 50 euroga. Bobos maksavad PVC- ja nailonpüksid 40-50 eurot.

PVC- VÕI KUMMIPÜKSID. Arvestama peab, et selline materjal ei hinga. Kehasoojuse mõjul tekkiv kondensaat ja higi tekitavad olukorra, mil suvel on neis talumatult palav ja talvel külm. Tõsi, pakasega võib saavutada natuke parema enesetunde vastu keha oleva meriinovillase kihiga.

Enamasti on sellistel pükstel kummisaabas n-ö külge keevitatud, mis teeb pükste kuivatamise keerulisemaks. Samuti saab tavalise kummisaapaga hakkama haugi püüdes, kuid meriforelli püügikohtades on põhi kivine ja kohati väga libe. Selleks on tavalise kummiku tald aga halvim kõigist võimalustest.

PVC- või kummipüksid tasub osta, kui kasutate neid harva. Pole mõtet kvaliteeti investeerida, kui liigute püügikohas vähe ega aja end kuumaks.

HINGAVAD PÜKSID KUMMISAAPAGA. Veidi parem variant kui eelmised, sest liikumisel tekkiv niiskus saab läbi hingava materjali aurustuda. Selleks tuleb kasutada õigeid riietuse kihte, mis juhivad kehast niiskust eemale. Näiteks külma ilmaga aluskihiks spordi- ja peal fliispesu. Leebelt jaheda ilmaga piisab meriinovillasest pesust, soojaga spordipesust.

Arvestama peab, et märg hingav ja veekindel materjal ei kipu enam auru läbi laskma.

Kummiku kohta kehtib sama jutt nagu eelmises lõigus.

Sellised püksid võib omandada haugipüügiks, aga ehk ka jõeforelli püügil võsas ragistamiseks. Enamasti on need soodsamast hinnaklassist ja siis pole kahju nii suur, kui püksid lõpuks okastraadi või terava roika üles leiavad.

BEHRI NEOPREEN. Soodsaimad Behri neopreenpüksid kummikuga maksavad 85.50.

NEOPREENPÜKSID. Neid on samuti olemas nii otsakeevitatud kummiku kui ka „sokiga“, millele tuleb kahlamissaabas peale tõmmata.

Neopreenpüksid ei hinga, kuid peavad hästi sooja ja sobivad kahlamiseks hilissügisel, talvel ja varakevadel. Suvel on neis püüdmine aga ehe vaev, sest palavus teeb hirmsasti liiga.

Kuna kondensaati kipub neopreenpükstesse ohtralt tekkima, saab need parimal moel kuivaks ikkagi pahupidi pöörates. Seda saab teha aga ainult „sokiga“, ilma kummikuta neopreenpükstega.

DD WADER MATE. Sokiga ja väidetavalt hingavad kahlamispüksid maksavad Motonetis u 90 eurot.

HINGAVAD KAHLAMISPÜKSID + ERALDI SAAPAD. Mugavaim variant igat sorti kahlamisel. Võimalik kasutada aasta ringi, kui tõmmata alla paksust fliisist või väga sooja, sulge asendama mõeldud Primaloft-voodriga püksid, mida pakuvad näiteks Vision ja Simms.

Kahlamissaabaste ostul tasub vaadata talda. Universaalseimad on eri tootjate spetsiaalse nakkuva tallaga (Visioni Gummi, Vibram) saapad, millele on alla keeratud ka volframist naastud. Kui teate kindlalt, et teil kivisele põhjale asja pole, saab hakkama ilma naastudeta kummitallaga.

Libedatel kividel võib vahel parimaks osutuda hoopis vilttald, ent sellega on talvel lumel kõndimine vaevaline, sest saabaste külge kipub moodustuma lumeklomp.

NORFIN WHITEWATER. Norfini soodsaimad hingavad neopreensokiga püksid maksavad Salmos u 130 eurot.

KUST KAHLAMISRIIETUST OTSIDA? Eestis pakuvad kahlamispükse ja -saapaid kõik kalastuspoed.

Soodsama hinnaklassi asju leiab Bobost (Behr, Mikado) ja Salmost (Norfin, Scierra, Snowbee). Viimasest leiab ka Scierra tooteid.

Motonet müüb Visioni odavbrändi Keeper ja DD WaderMate’i nimelisi soodsaid pükse.

Keskmise hinnaklassi tooteid pakub Vision, mis on saadaval näiteks lant.ee-s ja Bobos. Vobla müüb Harti toodangut.

Hea valik erinevate brändide (Daiwa, Keeper, Vision, Scierra) kahlamisvarustust leiate aadressilt kalaportaal.ee.

Eestis mõistes kallimat kraami. Patagoniat ja Simmsi müüb netipood tightline.ee, mille laokaupa saab katsuda ja selga proovida selle peremehe, Eesti lendõngepüügi veterani Andrei kodus Muugal.

Kahlamissaapad leiad poest hinnavahemikus u 80-220 eurot.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?