Retsept | Ahjukoha hanerasvaga

Priit Toomits, 15. juuli 2020

Niisiis, seekord teeme koha. Kala, mida ma ise teadlikult pole püüdnud, küll on aga kaks korda jopanud.

Esimest korda lapsepõlves – seal, kus ühinevad Amme jõgi, Emajõgi ja Kiisa oja.

Metallist spinninguridva ja Nevskaja kettaga. Lanti ei mäleta, aga raudselt plekk! Ilmselt sattus see vise korda minema ja ei pidanud tamiilipusa harutama ... Reeglina tuli 10 viske kohta 9 harutamist! Tunnistan ausalt, et pole Nevskaja ketta laadsete isenditega viskamist selgeks saanud.

Teine kord sattus koha otsa Ahvenamaal, landiks rohelise-musta-kollasekirju kummilutt. Tegelt püüdsin haugi ja ahvenat, aga seda suurem rõõm oli, kui sain koha!

Koha on ikka kuninglik kala. (Priit Toomits)

Aga eks paistab, ehk õnnestub järgmisel nädalal koos proffidega Pärnu lahele minna ja püüakski ainult koha. Noh, inimene teeb plaane, Jumal juhib!

Ahvenamaalt saadud ilus isend, 2,8 kilo, läks purki ja korjusest keetsin puljongi.

Meenub veel, et koha on tükk maad raskem fileerida kui haugi. Koha luud on palju tugevamad, nii et pidi noa ära teritama ja fileerimisel ikka korralikult jõudu kasutama.

TUUL SEGAB PLAANE. Aga mida siis teeme sellest Eesti vete valgete kalade kuningast?

Lihtne, kuna jälle on tormid ja mehed Peipsile ei pääse. Emajõelt peatoimetaja ka koha ei toonud, nii et peab mõtlema, kuidas edasi.

Ja heureka! Sõber Sten-Erik avas just uue kohvik-restorani, nimeks Mood. Kiire kõne ja küsimus, kas koha kah menüüs on. Sten-Erik pidas peakokaga kiire vestluse ja selgus, et hetkel ei ole, aga uue menüü täienduseks on kala külmikus täitsa olemas. Tule külla, saame hakkama!

Mõeldud-tehtud, sammud kiirelt Vabaduse väljakule, kalale!

Vaja läheb... (Priit Toomits)

Vaja läheb

hanerasva

mõned värskelt soolatud kurgid

tilliõisi

maitserohelist

röstsaia

soola

suhkrut

valget pipart

Pindluud eemaldad sellise lõikega. (Priit Toomits)

Tee nii

Kuna restos olid külmas juba fileed olemas, ei pidanud seekord fileerimise ega soomuse maha saamisega jändama. Pindluud on kohal vähe väiksemad kui haugil ja need saab soovi korral kerge lõikega eemaldada.

Nahale tee terava noaga sälgud sisse. Maitsesta soola, vähese suhkru ja jahvatatud valge pipraga.

Määri nahata pool korralikult hanerasvaga ja aseta sellele röstsaiast lõigatud kuubikud (ilma koorikuta).

Kata saiakuubikutega. (Priit Toomits)

Piserda kala oliiviõliga ja aseta ahju 150 kraadi juurde nii kauaks, kuni sai on ilusaks pruuniks küpsenud. Umbes 12−14 minutit peaks piisama.

Võta kala ahjust ning lase veel mõni minut seista ja järelküpseda.

Aedviljad keeda kiirelt soola ja soodaga maitsestatud vees. Sooda aitab säilitada aedviljade ilusat värvi.

Taldrikule aseta kala koos värskete aedviljadega. Juurde võid pakkuda ka tartarkastet. Samas sobib imehästi ka kergema maitsestusega punase veini kaste.

NB! Kunagi lubasime Harryga, et ei jäta oma retsepte ja pildistamisi viimasele hetkele. Ikka võib vete pääl torm olla ja värsket kala kätte ei saa vms. Aga Peipsi tormas jälle ja sama rehaga saime jälle korraliku litaka pihta! Mees annab sõna, mees võtab sõna ja saab rehaga piki piilumist, nii et koliseb!

Hääd isu, sõbrad!

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?