Püüame feedriga latikat suvisel Emajõel!

Alan Priidel, 19. juuni 2020

Paku latikale biskviidihõngulist sööta, mis lõhnab nagu pagaritöökoda, ja tulemused ei lase end kaua oodata.

Kui süveneda feedripüügi peentesse nüanssidesse, võib suvine latikapüük osutuda vähemalt sama tulemuslikuks kui kevadise kuderände ajal.

Suvine latikapüük erineb veidi kevadisest (mil saadakse ju väga korralikke saake) − kui sa nüüd kala üles leiad ja ta tuleb su söödaplatsile, jääb ta sinna kauemaks. Kevadel, enne kudeaega, jääb kala sinna palju harvemini pikemaks ajaks pidama.

Suvel võib olla palju julgem nii kuivade kui ka vedelate lisaainete sööda sisse segamisel. Samuti ei pea kartma, et latikas sööta pelgab. Nii pole tarvis seda  värvida või pakkuda kalale musta poesööta.

Minu parimad suvised latikasaagid feedriga püüdes on olnud öösel, aga kui püügikohas kala on, siis tuleb teda ka päeval, kui pakkuda talle piisavas koguses tükeldatud sõnnikuussi, tõuku või ööussi. Näiteks tänavu 7. juuni võistluspäeval kell 9.30−14.30 püüdsin ma Lodjakojas 20,5 kilo latikat, neist suurim 1,8-kilone.

Ettevalmistatud püügikoht. (erakogu)

KUIDAS VALIDA PÜÜGIKOHT? Valin mitte väga sügava koha, peamine on, et selle lähedal asuksid mõned sügavamad augud.

Loodimine on feederpüügi keerulisemaid nüansse üldse, sellest peaks lausa eraldi õpitoa tegema. Võistluspäeval loodisin endale kohta välja umbes 20 minutit. Leidsin üles randi ja selle taga, umbes meeter-poolteist edasi, kliperdasin kauguse. Lihtsalt fikseerid liini rulli poolil oleva naga taha − nii saad edaspidi teha kõik visked täpselt ühepikkused ja tabada muretult just õiget kohta.

RITV, RULL JA LIIN. Kuna Emajõgi on suhteliselt aeglase vooluga, pole vaja raskeid ritvu kasutada. Mina eelistan Salmo Feeder Concept seeria 3,3-meetriseid ritvu testiga kuni 60 g ja 3,75-meetriseid kuni 80 g testiga ritvu.

Täitsa head on ka Feeder Concept Pilot seeria ridvad, kavatsen need kasutusele võtta uuel hooajal harrastuspüügil.

Kasutan feedripüügil Daiwa Ninja LT 4000 ja Salmo Diamond Feeder 5 suurus 5000 rulle. Esmapilgul võib nende üsna suur mõõt ehmatada, aga püügil harjub kiiresti ära.

Kas püüda tamiili või nööriga? See on igaühe enda valik, kuid mina olen jäänud Emajõel tamiili juurde. Järvest või väga aeglase voolu jõest püüdes kasutan nööri. Spetsiaalne feedritamiil upub kiiremini kui tavaline, nii väidavad vähemalt tootjad.

Kui püüate nööriga, siis Emajõel võiks selle jämedus jääda vahemikku 0,1−0,12 mm. Siis tuleb kindlasti kasutada lipsu ja pealiini vahel kummipaela – feeder gum’i.

Pealiinina on mu rullidele keritud Emajõel püügiks tamiil Salmo Feeder Concept Distance Black 0,22 mm ja Volzhanka Pro Sport 0,23 mm. Lipsu tamiilideks on Allvega või Feeder Concept Turnament jämedusega 0,12−0,16 mm. 0,12 mm lipsu puhul panen lipsu ja peatamiili vahele ka 5−7 cm pikkuse nn feeder gum’i, mis pehmendab latika sööste ja rapsimist.

MILLISE SÖÖDAKORVIGA PÜÜDA? Kasutan võimalikult kerget korvi, et kala ei tunneks sööda haaramise ajal takistust. Peab aga tähele panema, et korv ei oleks liiga kerge ega libiseks vooluga kaasa. Siis võib sööt levida korvist liiga suurele platsile ja see mõjutab püügi tulemuslikkust.

Kui koht valitud, looditud ja kaugus paigas, siis kasutan suuremat ettesöötmiskorvi, mille löön täis purustatud-tükeldatud elussööta, et kala kiirelt oma platsile saada. See käib nii: tükeldate elussööda mõnes anumas, raputate selle tavasööda peale, võtate ettesöötmiskorviga esmalt tükeldatud elusssööta ja siis surute selle mõlemalt poolt tavasöödaga korvi sisse kinni.

Suvel loobin esmalt umbes kümme korda sellist sööta. Jah, söödakulu on algul päris suur, kuid latikas on selline kala, kellele meeldib platsi peal tuhlata.

Söödad. (erakogu)

MILLIST SÖÖTA KASUTADA? Enamjaolt toimivad latikale kõik söödad, millel on kirjas Bream. Sõltuvalt tootjast võib kvaliteet kõikuda.

Räägitakse, et latika sööt peab olema suure fraktsiooniga, kuid mina nii ei arva. Latika sööt võiks olla keskmise fraktsiooniga ja biskviidilõhnaline nagu pagaritöökoda, mis lõhnab saiakeste järele.

Suvel kasutan enamjaolt Sensas Natural või River seeriat, Salmo Latikas + Salmo Feeder Latikas, Traper Gold Series Expert (pruun) söötasid. Viie püügitunni kohta kulub mul olenevalt kala aktiivsusest umbes 1,7−2,3 kilo sööta.

Tavaliselt on mul latikapüügil rakendus sees kuni 7 minutit. Kui selle aja jooksul võttu polnud, siis kerin korvi välja, vahetan elussööda konksu otsas ära, panen korvi sööta täis ja kordan protsessi. Feedriga püüdes ei tasu hoida korvi söödaplatsil pool tundi.

Elussööt. (erakogu)

KUIDAS SÖÖTA VALMISTADA? Sööda teen suvel enamjaolt jõe ääres kohapeal valmis. Peamine, see peab olema õigesti niisutatud. Kui võtate sööda pihku, surute kokku ja teete peopesa taas lahti, siis ei tohiks sööt laiali laguneda, vaid peaks kokku jääma.

Sööda tegemine on paras kunst, sellest on kirjutatud raamatuid ja YouTube’ist leiab ka hulgaliselt asjalikke õppevideoid.

Meil on paanis korraldada suve keskel feederi sööda valmistamise õpituba, mis toimub Tartus koostöös Salmo kalastustarvete poega. Jälgige FB lehte Team Salmo EFK, sinna paneme õpitoa toimumise kohta info üles.

undefined (erakogu)

MIDA VEEL VAJA LÄHEB? Lisavarustuses võiks olla kolme-neljameetrine kahvavars ja 50 x 40 cm kahvapea. Korralikust kahvast on kala kättesaamisel palju abi.

Sump võiks olla 3−4 meetrit pikk ja korralikult jõkke paigaldatud, et hiljem saaksite kala välja valida ja ülejäänud vabastada. Korralikult paigaldatud ja pikas sumbas jäävad kalad ellu.

Nutikas on asetada kaldale kaks harki või tokki, mille vahele mõõdate püügi distantsi liinil. Kui rakendus puruneb, saate tokkide abiga liinil välja mõõta täpselt õige distantsi.

Autor püüab. (erakogu)

KATSETA JULGELT

Suvelatika püügil võib olla palju julgem lisandite kasutamisel. Kuna latikale maiused meeldivad, kasutan näiteks selliseid lisandeid nagu Sensas Attractix Bremes ja Traper Karamell. Lisandeid on väga-väga palju ja enamjaolt kõik ka toimivad − pead lihtsalt aktiivselt feedriga püüdma ja katsetama, mis toimib.

MILLISE RAKENDUSEGA?

Soovitan in-line rakendust – see on ka ainuke, mida võid kasutada võistlustel. Söödakorv libiseb siin mööda pealiini ja kui kala peaks rakenduse katki tõmbama, libiseb korv peatamiili küljest maha ja kala ei takerdu rakendusega põhja kinni.

PEAME PIIRI!

Feeder võib vahel osutuda uskumatult tulemuslikuks püügiriistaks ja tuua heale püüdjale kümnete kilode kaupa latikat. Suhtugem siiski kalavarudesse säästvalt − võtame vaid nii palju, kui jaksame ära süüa.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?