Meisterlikkus algab koduhoovist ehk Kuidas lihtsate vahenditega heitetäpsust parandada  

Allan Lahi, Eesti Castingu Liit, 19. juuni 2020

Spinningu ja lendõnge täpsusheidete harjutamine pakub vaba aja veetmisel mõnusat vaheldust. Lisaks ei saa ükski kala viga ja distants osalejate vahel ulatub üle 2 meetri.

Kui tead või arvad teadvat, kus kala asub, siis on teda lihtsam tabada, kui suudad viia rakenduse soovitud kohta.

Rulliga püügivahendit kasutades tuleb selleks enamasti sooritada heide. See aga õnnestub paremini, kui valdad heitetehnikat. Varustus loeb muidugi ka, aga heite sooritab inimene.

TRENN AITAB. Enamik spinningiste-lendõngitsejaid jõuab varem või hiljem arusaamisele, et pisut kuivamaatrenni tuleb kasuks. Sama kehtib tegelikult ka feederdajate-tonkapüüdjate kohta. Mäletan, kuidas koolipoisina õnnestus Merivälja muulil lesta-turska püüdes saata rakendus kogenud püüdjatest paarkümmend meetrit kaugemale. Tollal püüti roteeruva rulli ja poes spinninguridva nime kandvate kaigastega. Laias laastus oli varustus kõigil võrdne. Mis luges, oli kuivamaa-casting’us omandatud ridvatunnetus ja heite kontroll, kuigi kala püüti hoopis teistsuguste ritvadega. Tänu pikematele heidetele oli tursapüügi edukus enamasti kaaspüüdjatest suurem.

Aeg-ajalt tunnevad inimesed huvi, milline peaks välja nägema üks õige harjutusväljak, millel spinningu käsitsemist õppida. Järgnevalt mõned skeemid ja pisut juhiseid, mille abil rajada sellist väljakut oma koduhoovi.

Skishilaud. (Allan Lahi)

TEEME ISE MÄRKLAUA. Alustame lihtsamast – universaalsest spinningu täpsusheidete märklauast. See koosneb kuni 10 mm paksusest 76 cm läbimõõduga kettast, mille üks pool peaks olema kollane ja teine soovitatavalt must või mõnda muud tumedamat tooni. Hea materjal on 9 mm vineer. Eriti hästi sobib filmivineer, mille üks külg on kollane ja teine tumepruun. Võib olla ka värvitud plekk, tugevam plast või mida iganes on saada. Peaasi, et see oleks jäik ja peaks vastu heitekeha löökidele.

Seda ketast saab kasutada komplektis alusraamiga nii, et ketta esimene serv on maapinnast 5 cm ja tagumine 17 cm kõrgusel. Joonisel 2 olev alusraam on tehtud 18 mm filmivineerist ja käib lahti. Niimoodi on märklauda vajadusel hõlpsam transportida. Ketta alusraamile kinnitamiseks on raami kinnitatud 4−5 mm läbimõõduga tihvt ja ketta tsentrisse puuritud vastava läbimõõduga auk. Kui ketas juhtubki heite tulemusena veidi kõikuma, taastab see kohe oma esialgse asendi raami suhtes. Filmivineeri kasutamisel tasub servad lihvida ja õlitada, niimoodi kestab märklaud kauem. Niiskes keskkonnas hoidmisel avad veidi punduvad, sestap võib need liivapaberiga õige pisut suuremaks lihvida.

Skishilaua alus. (Allan Lahi)

KUIDAS HEITA? Casting’us heidetakse sellistele märklaudadele täpsust harjutustes 4 (skish, tuleb sõnadest skills in fishing, kalapüügioskused) 7,5g heitekehaga haspelrullispinninguga ning harjutustes 8 18 g heitekeha ja multirullispinninguga. Heitekaugused on haspelrulliga heitmisel 10, 12, 14, 16 ja 18 meetrit, multirullispinninguga heitmisel 12, 14, 16, 18 ja 20 meetrit. Igast positsioonist sooritatakse 2 heidet ja niimoodi kokku 20 heidet. Tabamust hinnatakse 5 punkti skaalal (arvesse läheb otsetabamus esiküljele või servale), kokku on võimalik saada 100 punkti. Nendel märkväljakutel saab harjutada ka UL spinningu täpsusheiteid, tehes heiterakenduse näiteks monofiilile kinnitatud 1−2-grammisest haavlist ja värvilisest sünteetilise lõnga puntrast, imiteerimaks tegeliku rakenduse massi ja õhutakistust. Igatahes peaks harjutamisrakendus olema konksudeta ja püügilandi heites kõveraks kolkimine pole vast samuti kõige ratsionaalsem tegu.

Arenberg. (Allan Lahi)

PROOVIME ARENBERGI. Juhul kui ketta teine pool on tume ja eelpool kirjeldatud märklaud tehtud lahtivõetavana, saab ketta tumedat poolt kasutada nn Arenbergi märkväljaku tsentrina. Läbimõõt on küll sentimeetri võrra suurem, aga see ei moonuta oluliselt tegelikkust. Arenbergi väljaku moodustavad kontsentrilised ringid läbimõõduga 75, 135, 195, 255 ja 315 cm (joonis 3). Väljak on valmistatud tekstiilist. Parim hinna ja kvaliteedi suhe on olnud polüesterkangal, värvus roheline või tumehall. Kodustes oludes saab kasutada ka koormakatet, märkides sellele veekindla markeriga kuni 1 cm laiused jooned. Sirkli rolli täidab puulatt või mõõdulint, siis tulevad jooned ühesugused.

Arenbergi märkväljakul kasutatavad heitestiilid imiteerivad forellijõgedel kasutatavaid: 10 m – pendelheide alt, 12 m – pendelheide paremalt, 18 m – üle pea heide, 14 m – pendelheide vasakult ja 16 m – vabastiilis heide (tavaliselt üle pea). Heidetakse joonisel 3 kujutatud linale, punkte saab alates tsentrist 10-8-6-4-2. Joone tabamine loetakse suurema punkti saavutamiseks. Igast positsioonist tehakse 2 heidet, kokku on võimalik saada 100 punkti.

Plasttorudest märklaud. (Allan Lahi)

KASUTAME TORUSID. Märkväljaku saab teha ka plasttorudest. Näiteks 16 mm elektrijuhtmete kõrid sobivad suurepäraselt. Joonisel 4 on kujutatud lendõnge praktiliste täpsusheidete väljak. Sellise lahenduse eeliseks on kompaktsus (saab osadest ruttu kokku panna ja lahti võtta), mis lubab selle kaasa võtta ka vee äärde ning harjutada täpsusheiteid otse vette. Koduaias harjutades võib keskmise rõnga asemel olla näiteks 60 cm läbimõõduga, veega täidetud lillepotialus.

Lendõngeheidete puhul säästate niimoodi nööri esiosa ja lipsu ning spinningu täpsusheited on veega ehk veidi lõbusamad. Kõik ei pea alati käima päris samamoodi nagu suures spordis. Harjutamine peab olema arendav ja huvitav. Lisaks rutiinile on tarvis mängulisust.

Spinningu ja lendõnge täpsusheidete harjutamine on selline mõnus vaba aja veetmise viis, kus ükski kala ei saa viga ja osalejate vahel on tavaliselt rohkem kui kahemeetrine distants. Kalavetele saab enamasti harvemini, kui on soovi ning siis aitab täiustatud heitetehnika muuta püügiprotsessi oluliselt nauditavamaks.

VAATA LISA

Loe casting’u kohta siit.

CASTING’U MM TOIMUB PEAGI EESTIS

Eesti korraldab 2022. aastal casting’u maailmameistrivõistlused.

Vabatahtlikeks abilisteks on oodatud kõik, kes asja vastu huvi tunnevad ja soovivad meistrite toimetamist lähemalt näha. 

EESTLASED ON CASTINGUS KÕVAD TEGIJAD

Castingu valitsevad maailmameistrid on Ranel Kõmmits praktilise lendõnge meriforelliklassi kaugusheidetes ja Dmitri Borovkov praktilise lendõnge 15,1' speyklassi kaugusheidetes. 

Varasemalt on Dmitri Borovkov tulnud maailmameistriks 2014. aastal haspelrullispinningu kahekäe kaugusheidetes, 2015. aastal lendõnge ühekäe kaugusheidetes, 2016. aastal praktilise lendõnge forelliklassi kaugusheidetes, 18' spey kaugusheidetes ja lõheklassi kaugusheidetes ning 2017. aastal multirullispinningu kahekäe kaugusheidetes. 

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?