Foto | Ostame teise ringi kaamera: uuri aparaati hoolega ja tee proovipilte

Argo Argel, 19. juuni 2020

Kas, kus ja kuidas osta kasutatud fototehnikat ning mida peaks selle juures silmas pidama?

Osta on kõige turvalisem ikka nii, et saad kaamerat enne oma silmaga näha ja käega katsuda.

Kasutatud fototehnikat ostma suunab enamasti fotohuvilise kõhn rahakott. Loomulikult on parim soetada täiesti uus ja garantiiga fototehnika ametlikust esindusest või kauplusest. Sageli aga seavad rahalised võimalused siin piirid ette ning siis tasub ringi vaadata erinevatel kasutatud fototehnika müügilehtedel internetis.

Kuigi välismaal on suurem valik kaupa, leiab ka meil päris arvestataval hulgal kasutatud fototehnikat. Kui tahad toodet enne vaadata ja katsuda, tasub eelistada Eesti müüjat. Välismaa lehtedelt ostes selline võimalus puudub ning siis tuleb jagatava info osas pimesi usaldada müüja ausust.

HINDA VÄLIMUST JA TEE PROOVIPILTE. Esimene asi, millele tähelepanu pöörata, on kaamera või objektiivi välimus. Sõltuvat kaamera vanusest võib eeldada, et kasutuses olnud aparaadil leidub mõningaid kulumisjälgi ja see on täiesti normaalne. Peab aga vaatama, et kaameral ei leiduks kukkumisjälgi: mõlke, irdunud tükke jms. Tuleb avada ka kaamera akuosa ja vaadata üle, kas akupesa klemmid on kenad ja puhtad või ehk hoopis oksüdeerunud. Viimane annab märku, et kaamera on saanud niiskust.

Samuti tuleb kindlasti kontrollida sensori olukorda. Tasub teha proovipildid nii kinnise kui ka lahtise avaga ning vaadata pilti suurendades, kas seal on näha mingeid anomaaliaid. Võib ka vaadata, kas sensoril on näha kriimustusi. Samuti võiks teha ühe pikema säriga pildi, kui objektiivil on kork ees, et näha, kas ja kui palju on sensoril surnuid piksleid. Surnud pikslid ilmnevad sellisel mustal pildil punaste või siniste täpikestena. Mõningane arv on eeldatav, aga kui neid on väga palju, siis pole see hea.

Proovima peab ka seda, kuidas kaamera fookustab ja kas autofookus töötab nii, nagu peab. Kui on tegemist peegelkaameraga, võib küsida ka katiku läbisõitu. Kui selle elutsükkel hakkab lõpule lähenema (sõltuvalt kaamerast umbes 300 000 võtet), siis peab arvestama, et tulevikus võib lisanduda täiendav kulu katiku vahetuse näol, mis maksab paarsada eurot.

MIDA VAADATA OBJEKTIIVI JUURES? Objektiivi ostul peab vaatama seda vastu valgust, tuvastamaks, kas selle sees on tolmu või hallituseniidikesi, kas klaasid on puhtad ja terved või on neil kriimustusi. Kui kriimud on objektiivi klaasi servades, siis need üldiselt pildi kvaliteeti väga ei mõjuta, aga kui need on keskel, siis ei tasu seda objektiivi osta.

Objektiivi peaks proovima kindlasti ka kaamera ees, et testida, kuidas töötab objektiivi autofookus. Samuti tuleb proovida ise käsitsi teravustada ning vaadata, kas rõngad liiguvad sujuvalt või on neid raske keerata või kostab keeramisel kriginat. Tuleb vaadata ka seda, kas objektiiv istub kaamera ees kenasti ja tihedalt või on seal sees väike loks, mis viitab kinnituse kulumisele. Kui objektiiv on varustatud stabilisaatoriga, peab kontrollima ka selle tööd, lülitades stabilisaatorit sisse ja välja. Viimasena tuleb objektiivi juures vaadata, kas filtrikeere on terve ja kahjustusteta, sest muidu ei saa tulevikus sinna filtreid kinnitada.

IGA VIGA EI VÄLISTA OSTU. Kõik leitud vead tuleks lahterdada sellisteks, mis välistavad ostu või annavad põhjuse hinna üle kaubelda. Näiteks vee- või kukkumiskahjustusega või kahjustunud sensoriga kaamera võiks jätta ostmata. Sama lugu on objektiiviga, millel ei tööta autfookus, mis teravustamisel krigiseb, millel on kahjustused objektiivi klaaside keskosas või millel on sees tolm või hallitusniidid. Muud leitud vead on mõttekoht hinnaläbirääkimistel.

Kuidagi on kujunenud nii, et sageli vaadatakse kaameral ainult katiku läbisõitu ja see pole päris õige lähenemine. Katikut saab vahetada ja kui muu on korras, siis tuleb hinnaläbirääkimistel arvestada katiku vahetamise kuluga. 

Kui kaamera või objektiivi suhtes hakkab tekkima ostuotsus, siis võiks lõpetuseks veenduda ka selles, et müüdav tehnika ei ole varastatud. Selleks tasub guugeldada kaamera või objektiivi registreerimisnumbrit.

Turvalist ostlemist!

Leia kasutatud tehnika Eestist

Tasub pilk peal hoida näiteks eestifoto.ee kuulutuste rubriigil ja fotokala.ee müügifoorumil. Palju müügikuulutusi on varustatud piltidega, mis annavad esmase ülevaate kaamera või objektiivi seisundist. Ent fotodel ei näe kõiki detaile ja enne ostu oleks mõistlik kõik ise üle kontrollida.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?