Kalateadlase keerulised küsimused: kus käib kudemas vulkaani otsas elav angerjas?
Tasub ikka terake mõelda, enne kui otsustad ihtüoloogiks hakata. Meelis Tambetsil on nüüd tagajärjed käes ‒ muudkui sõida aastast aastasse koos Euroopa kolleegidega Prantsuse Polüneesia, Vanuatu ja Madagaskari vahet ning uuri sealseid angerjaid. „See esitab suuri väljakutseid – sa lähed täiesti võõrasse kohta, sa ei tea, mis ajal ja kus kalad seal täpselt liiguvad ning kuidas neid kohalikest veekogudest kätte saad,” seletab Meelis Tambets entusiastlikult ning peab siis väikese loengu, millised võivad olla eksootiliste maade kalapüügi ja -uuringute eripärad.
„Kui meie oleme nüüd, pärast sajanditepikkust teadmatust kursis, et Eesti angerjas käib kudemas Ameerika külje all Sargasso meres, siis näiteks Vanuatu ja Madagaskari jõgedes elavate angerjate kudekohtadest polnud siiani õrnematki aimu. Aga see on ju huvitav küsimus –kuhu nad ookeanis ujuvad?
Angerjas on eriline kala. Neid on kokku umbes 20 liiki ja suurem osa elab soojades piirkondades. Kõigepealt uuridki, mis angerjaliigid kaugetes maades elavad ja kuidas neil läheb, siis selgitad välja, kus nad kudemas käivad – ja sedasi kujunebki lõpuks terviklik maailmapilt, kus on ka angerjatel oma koht.