Doonau delta kalasupp ehk Kuidas Küprosel haugi küpsetama õpetati

Heidi Hanso, 14. september 2018

Taas ei ole tegemist igava toiduretseptiga, vaid Heidil Pajuväravalt on nagu ikka maitsva kalaroa juurde lisatud ka põnev seik elust enesest. Head lugemist ja maitseelamust!

Tarvilikud toiduained:


► 1–2 paarikilost haugi
► Paar peotäit soola haugi sisse­määrimiseks
► 3–4 l vett
► 5 tomatit
► 1–2 tšillikauna
► 5 punast või oranži paprikat
► 5 keskmist kartulit
► 3 porgandit
► 2 sibulat
► 5 küünt küüslauku
► 2–3 loorberilehte
► 1–2 sl äädikat
► 1–2 sl oliiviõli
► Soovi korral 3–5 vutimuna või 1 kanamuna
► 50–100 g hapukoort või toidukoort
► Maitse järgi soola, musta ja valget pipart, tilli

Mul on olnud pööraselt tore suvi. Meeletult tegemist Pajuväraval, mõnusalt palju külalisi ja kokkamist. Sain suitsuahju ja käe valgeks ahvena-suitsutamisel. Aga peale selle sain ma ka üle pika aja reisida. Rumeeniasse ja Küprosele. Just tänu sellele kalasupile, millest ma teile kohe pikemalt pajatan, on need kaks reisi omavahel vahvasti seotud. Mõni aeg tagasi avas Nordica lennuliini Rumeeniasse Constantasse ja mul avanes suurepärane võimalus minna selle riigiga tutvuma. Ühel päeval viidi meid linnast mõne tunni autosõidu kaugusele Doonau deltale päevasele lõbusõidule ja see oli elamus, mille sarnast ma kindlasti ei osanud oodata. Doonau delta on nagu Matsalu looduskaitseala, ainult et tuhat korda suurem, osaliselt eksootilisema looduse ja harukordselt põnevate linnu- ja kalaliikidega.

.
.

Meid tuuritas mööda neid džungli-laadseid jõeharusid ja järvemõõtu veesoppe ringi kuute keelt valdav ornitoloog, silmailu pakkusid valged pelikanid ja meetripikkused nastikud, kes laisalt mööda vett siuglesid. Meeletu taimestik ja põnevad elukad, ükskõik, kuhu vaadata. Ka Doonau veealune on rikkalik ja kohati üsna sarnane sellega, mis Eesti veekogudest vastu vaatab. Nii ei osanudki ma lubatud kalasupist palju oodata, kui meid ühele delta saarele lõunastama viidi, aga võta näpust: Doonau delta traditsiooniline kalasupp lõi mind täpselt sama pahviks nagu kogu päev jõesuudmel. Supi seest vaatasid mulle vastu porgandid- kartulid-tomatid ja paprikad, kuid mis kõige ägedam, suurte käntsakatena kõige tavalisem haug. Kui tagasi Eestisse jõudsin, palusin giidilt retsepti, aga kahjuks seda ei tulnud. Olin juba päris mures, et kuidas ma teile sellest supist siis räägin, kui retsepti ei tea ja suundusin nädalaks Küprosele oma vanu töökaaslasi üle vaatama. Ja nagu valatult, töötas samas laevakompaniis, kus mina kunagi, Rumeenia neiu, kes pärit just nimelt sealtsamast Doonau deltalt. Ja nagu valatult, oli tema vanaema seda traditsioonilist kalasuppi palju teinud ja tallegi õpetanud. Sain Doonau delta kalasupi retsepti Küprosel Aiya Napa sadamas. Niisiis tuli mul selle retsepti avastamiseks ja saamiseks kolada kahes riigis ning veenduda taas tõsiasjas, et juhuseid ei ole olemas.

Supp on aga seda seiklust rohkem kui väärt!

Fotod: Heidi Hanso, Uma Säsil Hanso

Tee nii:

Hangi endale kaks parajat haugi (võid piirduda ka ühega, aga kui sööjaid üle kolme, on vaja rohkem kala) ning varu värskeid tomateid-paprikaid ja paar tšillikauna. Nüüd aja kuumaks grill, sest kõik eelnimetatud asjad tuleb korralikult ära grillida. Kõigepealt muidugi puhasta haugid ja riputa nahk tugeva soolakihiga üle. No ikka nii, et isegi natuke valge jääks. Viska kala grillile (ära fooliumisse keera, oluline on just elustule kuumus ja suitsune mekk), sinna kõrvale tomatid-paprikad-tšillid. Samal ajal pane potti 3–4 l vett (sõltuvalt sellest, kui tummist suppi soovid), viska sisse kaks tervet sibulat, mõned küüslauguküüned, tillivarsi, paar loorberilehte, soola ja väike peotäis valge pipra teri ja pane keema. Kui aedviljad grillitud, koori nad ära. Tšillil võid ka naha maha võtta, aga mina sellega palju vaeva ei näinud, vaid viskasin kohe potti puljongisse. Kui puljong hakkab juba maitset andma, suska sinna tükeldatud kartulid ja porgandid. Mina juurikate koorimisega vaeva ei näinud ja jätsin suured tükid. Just nagu kalamehe supile kohane.

Grillitud tomatid ja paprikad tuleb ära tükeldada ja lisada samuti leemele. Maitsesta suppi veel soola-pipraga, lisa 2 supilusikatäit oliiviõli ja äädikat. Viimane annab leemele harukordselt hea maitse ja toob aedviljade meki mõnusasti esile. Kui tahad koorest suppi, löö tassi mõned vutimunad või kanamuna ning sega need läbi hapukoore või toidukoorega ning nõrista aeglaselt ja segades leeme sisse. Keeda suppi, kuni kõik on valmis ja pehme. Nüüd võta grillilt haug ja lõika parajateks tükkideks, umbes sellisteks, nagu tavaliselt praed. Kui soolanahk on grilli külge kinni jäänud, noki see lahti ja tee pisikesteks tükkideks, mida hiljem krõmpsuva kaunistusena supi peale panna. Kui viitsid, keeda-poolita ka mõned vutimunad, mida kaunistuseks ja maitsenüansiks lisada.

Kui sul on supitirin, pane grill-kala sinna sisse ja kata supiga, et maitsed saaksid enne serveerimist seguneda. Kui aga tirinat pole, jaota kalatükid kohe taldrikutele ja vala suppi peale. Grillitud-suitsuse mekiga aedviljad ja värske haug moodustavad suus sellise maitsebuketi, et jalust tahab nõrgaks võtta. Muidugi ei tasu unustada, et haugi luud pole kuskile kadunud, aga ei need kalasõpra sega. Ja kui juhtud Rumeeniasse sattuma, siis katsu kindlasti seda suppi peale delta-tuuri ka kohalike esituses proovida!

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?