Lemmiklooma asemel Lemmiklooma asemel akvaarium

Helen Kallaste, 8. märts 2018

Alljärgneva kirja saatis Kalale! ajakirjale kahe tütre ema ja kooliõpetaja Helen Kallaste. Heleni arvates on akvaarium laste kasvatuse juures üks ääretult hea ning rahustav alternatiiv teleka ja nutiseadmete vaatamisele.

Astudes sisse oma uude elamisse, siis esimene mööbliese, mille järele kohe vajadust tundsin, polnud mitte diivan ega köögilaud, vaid akvaarium. Miks? Sest korteri kõige tähtsam ruum oli selline nagu tänapäeval ikka kombeks – avatud köögiga elutuba. Minu jaoks kõige kiirem ja valgusküllasem lahendus ruumi liigendamiseks oli akvaarium. Elus sein – aga muidugi! Kui elamises on üks lemmikloomake või lausa mitu, siis on kodu ka kodusem. Ja naabrite hulgas on kaladepere kõigi lemmik, sest nende kodust ei kosta pererahva äraolekul pidevalt kassi näugumist ega koera haukumist. Samuti ei vaja kalad hommikul õues käimist ja ka karvu nad ei aja.

Nii et siis akvaarium. Otsustasin usaldada täielikult müüjat. Aga tagantjärele targana tean, et oleksin

pidanud ise pisut rohkem eeltööd tegema. Akvaariumi mõõdud olid mul teada ja selle järgi sai müüja soovitusel kalad sisse valitud. Ja üsna varsti selgus, et kalu sai liiga palju. Kaladel hakkas kitsas ja esimese aastaga suri nii mõnigi kala ehk liiga ruttu. Ja nüüd teemast, millest lastega perre lemmikuid võttes mööda ei saa. Tasub kindlasti läbi mõelda, kuidas matta surnud kalad. Sest kui viskad hingeheitnud lemmiku lihtsalt prügikasti või mis veel hullem, tualetipotti, siis võib sind ootamatult tabada lapse küsimus – et emme, kui sina ära sured, kas siis sina lähed ka prügikasti? Kalu võiks võtta pigem vähem ka selle pärast, et siis on neil rohkem ruumi ja ka akvaarium püsib kauem puhtana. (Kindlasti tuleb veenduda ka selles, et kalad üksteist ära ei sööks.)

Kui peres on väikseid lapsi, siis soovitaksin valida värvilised kalad. Minu lapsed on just akvaariumi ees oma vaikseid minuteid veetnud. Kalade jälgimine aitab lastel rahuneda, keskenduda ja enda sisse vaadata. Kalade liikumise jälgimine osutus lastele väga rahustavaks juba beebieas.

Aga kalade põnevat maailma saab jälgida vaid siis, kui akvaarium on puhas. Ja see on juba üks veidi tüütum teema. Et akvaarium puhtam püsiks, on oluline kalu toita väikeste portsjonitega. Samuti oleneb puhtus sellest, kui valges kohas akvaarium on. Puhastada tuleb keskeltläbi kord kuus ja see on üks paras lobistamine kogu perele. Lastele pakub see igatahes lõbu. Siiski soovitan vähemalt kaks korda aastas kasutada proffide teenust, sest nende töö on ikka palju põhjalikum. Praeguseks olen veendunud, et kalad on ühed mugavamad ja odavamad perelemmikud. Minu akvaarium on juba kümme aastat vana ja kalad löövad seal sulpsu jätkuvalt.

AKVAARIUMIST VAHESEIN. Ei pea olema alati nii suur, kuid vahva kui selline võimalus on. Fotod: Shutterstock


Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?