Elagu Eesti!

Jarko Jaadla, 8. märts 2018

Sisestanud fotoaparaadi mälukaardi arvutisse ning avanud kaanepiltide seeria, märkasin, et lisaks ilusatele kaladele ja tublile kalamehele oli neile talletunud ka meie trikoloorivärvid: sinine, must ja valge! Asjad siin ilmas ei juhtu lihtsalt niisama. Meie riik sai just saja-aastaseks ning nende ridade kirjutamise ajal mängib taustaks Eesti sõjaväes lauldud rivilaul.

Meil merevood on vabad


Ja võimsalt mühavad.
Ja kodupinna metsad
Meil vastu kajavad.
Refr: Jää vabaks, Eesti meri,
Jää vabaks, Eesti pind!
Siis tuisku ega tormi
Ei karda Eesti rind.
Meil kalur merel noota
Võib vabalt vedada.
Ja rõõmulaulust põllul
Mets vastu kajada.
Refr: Jää vabaks ...
Me vabal lainte voodel
Võib päike särada
Ja musta mulla põuest
Võib vili võrsuda.

See on Eesti rahva manifest, manifesteerimine on aga endale millegi sisendamine, kuni see saab tegelikkuseks. See, et meil on vaba maa ja riik, on nii suur väärtus, mida hoomavad tõeliselt ainult need, kes on kogenud selle kadumist!

Palun Sind, hea lugeja, ära enam kunagi räägi seda, et Nõukogude ajal oli elu parem. Siis kallati väetist ja kütust ja mürki otse jõgedesse ning hävitati meie kalavarusid. See, et mõne liigi arvukus pole praegu suur, ei ole vaba-olemise süü, selle nimi on populatsiooni dünaamika, looduses ei saa kõiki liike kogu aeg palju olla.

Lugegem, õppigem ja harigem ennast igapäevaselt! Mina Kalale! toimetajana, endise ministeeriumiametniku ja kalakaitseinspektorina teen seda pidevalt ning kalagiidina näen ka resultaati – meil on, mille üle tõeliselt uhkust tunda! Vastasel juhul inimesed siia teisest maailma otsast kalale ei reisiks.

Jää vabaks, Eesti meri, jää vabaks, Eesti pind!

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?