Elagu talimõmmikud!

Jarko Jaadla, 17. jaanuar 2018

Ehk siis optimistlik talikalastaja ei heida meelt, vaid spinningut!

Lõõpida ju võib, kuid mis sa hing ikka teed, kui suur osa veekogusid on endiselt korraliku jää­kaaneta. Seepärast jõuab ka käesolev ajakiri lugejani natukene hiljem kui tavaliselt. Lisaks juhtus vana aasta sees veel selline vemp, et ajakiri vahetas peatoimetajat ning uus on veel nõnna noor ja kogenematu, et ei saand kohe reele õiget määret alla.

Kui eelmises numbris palusime kriitilise pilguga talvevarustuse üle vaadata, siis käesolevate ridade autor, värske kogemuse omanikuna, palub üle vaadata just vaba vee asjad. Põhjus nimelt selles, et pärast viimast retke sai paadil luugid hingamiseks lahti jäetud. Paraku oli ühes neist, kus enim ka juhtmeid, puutumatu tagavara näol üks küpsisepakk. Ja sel hetkel, kui kajalood ja trimm enam piiksugi ei teinud, taipas omanik, et piiksu oli sedapuhku tegemas käinud hoopis keegi muu. Kuidas nad paati said ja sealt välja, on siiani mõistatus. Kuid nüüd on kass majas ja närilised käivad ringi vaid tema järelevalve all.

Vaatamata sellele hooletusest juhtunud seigale oli kalapüügi­hooaeg ilus ja edukas. Meres on hõbedat, haugi, ahvenat ja isegi säinas on tagasi! Ka sisevete olukord on paranenud. Nii mitmedki jõed on saanud kalapääsud ning katsepüükidel on need juba ka tõestanud oma sobivust vee-elukatele.

Et kalapüügis edukas olla, tuleb vaadata ökosüsteemi kui tervikut. Õnneks on Eesti liigirikas maa ja märke, mille järgi loodust lugeda, siin jätkub. Näiteks pabulad teie mustikapeenra ümber ja pügatud istikud on märk sellest, et jäneste arvukus on tõusuteel. Sama lugu on kanadega. Kui ühel hetkel munade asemel ainult suled vastu vaatavad, on selge, et kalapüük ei saa olla ainus hobi, millega maal elav inimene leivakõrvast hankima peab. Vetelkäikudest on juba võrdlemisi palju kirjutatud, seepärast on plaan uuel aastal alustada ka teekonda jahimehena, seda siis raamatusarja näol, Kalale! ajakiri jääb ikka kalajutu tarbeks. Õnneks arenevad mõlemad valdkonnad väga kiiresti ja uudiste puudust eestlased kui metsarahvas tundma ei pea.

Kalale! ajakiri jätkab mõningate muudatustega ja eks lugeja saab juba ise otsustada, on`s need head või vajavad veel tuunimist.

Vägevat talve!

Jarko Jaadla, peatoimetaja

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?