Kas Kunda jõe ebaseaduslik pais saab kunagi avatud?

Margo Pajuste, 15. jaanuar 2021

Kunda jõel kestab paisutus, mida ei luba ELi direktiivid ega Eesti seadused. Aastas kannavad riik ja meie kalavarud kahju 200 000 eurot . 10 aastat on elektrit toodetud tasuta, hinnaga enam kui 2 miljonit eurot. Riigikohus ütles, et elektriootmist ei saa lubada. Keskkonnainspektsiooni kõhklused muinsuskaitseliste vastuolude osas lükkas ümber tellitud õigusanalüüs.

Natura alal asuva Kunda jõe I paisu avamine kalade rändeks seisab juba 10 aastat, hoolimata kohalikest ja Euroopa Liidu seadustest.

Kõnealune Kunda pais asub Natura 2000 alal, millele kehtivad karmimad nõuded igasuguse loodust kahjustava tegevuse osas. Et neil aladel midagi teha, on vaja erakordset avalikku huvi ning juba enne tegevuse alustamist tuleb kindlasti rakendada asendusmeetmeid. See tähendab, et peab hüvitama võimaliku loodusele tehtava kahju kusagil mujal, kuid samas mahus ning võimalikult sarnastel tingimustel, mida kahjustav tegevus Natura alal kaasa tooks. Kunda jõe kontekstis tähendaks see kuskil mujal umbes 60 km jõe kaitse alla võtmist ning seal paisude ja muu likvideerimist.

Ometi kehtib meil olukord, kus Eesti riik ja ministeeriumid annavad vaid loetud ettevõtjatele vabaduse kasutada aastas miljonite eurode eest kõigile Eesti kodanikele kuuluvaid loodusvarasid nii, et ise midagi hüvitama ja maksma ei pea. Samuti pole vaja arvestada Euroopa Liidu aktidega. Küsite, kuidas nii tohib?

Ei tohigi – seda on öelnud ka Riigikohus (vt lisalugu „Kunda kummaline kronoloogia“). Aga ometi on see nii. Kahjuks saab paralleele tuua veel mitmete Eesti jõgedega, kus toimub loata paisutamine ning Euroopa Liidu ja Eesti õigusaktide jätkuv rikkumine.

Edasi lugemiseks vajuta:
Oled juba lugeja?